Skip to content ↓

Governor Information

The Local Governing Body of Christ the Sower Ecumenical Primary School

ODBST (Oxford Diocese Bucks Schools Trust) is governed by a Board of Trustees who is responsible for overseeing the management and administration of ODBST and all the academies run by it including Christ the Sower School. The Trustees are accountable to external government agencies including the Charity Commission and the Department for Education for the quality of education they provide. They are required to have systems in place through which they can assure themselves of quality, safety and good practice. As Christ the Sower is a Church of England school the Trustees are also accountable for ensuring that the academy provides an education of the highest quality within the context of Christian belief and practice. In order to discharge these responsibilities the Trustees appoint people who are locally based to serve on a local governing body which has been established to ensure the good governance of the school.

The strategic functions of the governing body are ensuring clarity of vision, ethos and strategic direction: holding the Head Teacher to account for the educational performance of the school, its pupils and the performance management of the staff: overseeing the financial performance of the school and making sure its money is well spent.

The governing body is made up of 12 members: the Head Teacher; 7 Foundation governors including the Rector of Watling Valley; 1 staff governor and 1 parent governor and there are currently 2 governor vacancies, 1 for a Foundation Governor and 1 for a Parent Governor. With the exception of the Head Teacher, governors all hold office for a period of four years.

Governor appointments and terms of office

Ayotola Adebiyi

Foundation Governor

First Appointed 1 Sept 2021

Term of office from 1 Sept 2021

Expires 31 Aug 2025

Frances Bartlett

Foundation Governor

First Appointed 20 July 2021

Term of office from 1 Sept 2021

Expires 31 Aug 2025

David Cousins

Foundation Governor

First Appointed 19 Oct 2019

Term of office from 1 Sept 2021

Expires 31 Aug 2025

Janet Hatfield

Foundation Governor

First Appointed 20 July 2021

Term of office from 1 Sept 2021

Expires 31 Aug 2025

Mike Morris

Foundation Governor

First Appointed 20 July 2021

Term of office from 1 Sept 2021

Expires 31 Aug 2025

Gill Rees

Foundation Governor

First Appointed 20 July 2021

Term of office from 1 Sept 2021

Expires 31 Aug 2025

Gemma Williamson

Foundation Governor

First Appointed 20 July 2021

Term of office from 1 Sept 2021

Expires 31 Aug 2025

Lorraine Quirk

Headteacher

 

Amy Inchley

Parent Governor

First Appointed 4 Oct 2021

Term of office from 4 Oct 2021

Expires 3 Oct 2025

Ranbir Sandhu

Staff Governor

First Appointed 5 Oct 2021

Term of office from 1 Sept 2021

Expires 4 Oct 2025

Governors play a valuable and important role in the support of our school. They meet regularly together and work closely with the Head Teacher and the school staff. The responsibility for the actions and decisions of the governing body lies with the whole governing body not with individual members. All governors are required to undertake regular training provided to enable them to exercise their duties effectively. This is a vital part of being a governor enabling us to keep up to date with changes across all areas of education provision.

Governor Roles and Responsibilities

Ayotola Adebiyi

Maths Governor

Frances Bartlett

Co-Chair; Child in Care Governor; Development Governor; Pupil Premium Governor; SEN Governor

David Cousins

Safer Recruitment Governor

Janet Hatfield

Co-Chair; Safeguarding Governor

Mike Morris

RE and Chaplaincy Governor

Gill Rees

SEN Governor

Gemma Williamson

English Governor; Health & Safety Governor

Lorraine Quirk

Headteacher

Amy Inchley

PE and ECO Governor

Ranbir Sandhu

Staff Governor

DFE - Get Information About Schools - click here for more information about Governors and school

Contacting the governors

The governors welcome suggestions, feedback and ideas from parents. Please contact the Co-Chairs of Governors, Janet Hatfield and Frances Bartlett through the school office or by email to school@ctsmk.org.uk